Česi opäť získali tri body, Francúzov zvalcovali 5:1

08.05.2015 Celý región

Praha 7. mája (TASR) - Hokejisti domáceho Česka vyhrali vo štvrtok v ich štvrtom zápase na MS nad Francúzskom 5:1. Druhýkrát v pražskej A-skupine získali tri body a po 46-pokusovom streleckom hone na "galského kohúta" spravili zásadný krok k očakávanému postupu do štvrťfinále.

Po dvoch tretinách mali Česi na konte 32 striel a stav 2:1 bol v protiklade s dianím na ľade. Domáci mali drvivú prevahu a okrem dvoch gólov a registrovaných zásahov Hardyho len v druhej časti trafili štyrikrát žŕdku a viac ako desaťkrát ich delovky mierili tesne vedľa. Francúzi toho dlho nič nepredviedli, hoci zhruba úvodných desať minút držali favorita na dištanc, no potom sa dostali pod tlak. Keď Česi dosiahli prvé dva góly, mal nasledovať logický scenár zvyšovania skóre, no prekvapujúco došlo k skorigovaniu. Bola to len druhá čistá šanca Francúzov, ktorí sa potom opäť dostali pod jarmo súpera, ale na prelome druhého a tretieho dejstva viackrát zahrozili. Lenže just v ich najlepšej fáze dorazil puk tesne pred bránkoviskom Jágr, stav 3:1 znamenal pre trochu nervózny český tím upokojenie a ďalšie góly.

Čechov v základnej fáze turnaja teraz čaká piatkový zápas s Rakúskom (16.15), Francúzi si v sobotu o 12.15 skrížia hokejky s Kanadou.

Roman Červenka, útočník ČR: "Počítali sme s tým, že Francúzi budú dobre korčuľovať. Mali dosť šťavy, ale potom sme dali nejaké góly a v tej tretej tretine sme už dominovali. Povedali sme si, že musíme hrať našu hru a nestratiť trpezlivosť a naozaj to tam padlo."

Dave Henderson, tréner Francúzska: "Snažili sme sa hrať disciplinovane a jednoznačne z pevnej defenzívy. Vcelku sa nám darilo Čechov držať mimo dostrelu, teda prvé dve tretiny a mohli sme vyrovnať na 2:2. No potom sme po dvoch chybách stratili kontakt a už sme nedokázali so zápasom nič spraviť."

A-skupina:
Česko - Francúzsko 5:1 (0:0, 2:1, 3:0)
Góly: 22. Němec (Novotný), 27. Sobotka (Krejčík), 45. Jágr (Jan Kovář, Simon), 49. Němec (Hertl, Voráček), 55. Červenka (Němec, Krejčík) - 29. Hecquefeuille (Lamperier, Guttig). Rozhodcovia: Nord (Švéd.), Rantala - Suominen (oba Fín.), Pihlblad (Švéd.), vylúčení: 2:5 na 2 min., presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0.

Česko: Pavelec – Jordán, Hejda, Nakládal, Kolář, Němec, Čáslava, Krejčík – Voráček, Sobotka, Hertl – Jágr, Jan Kovář, Simon – Červenka, Novotný, Erat – Smoleňák, Koukal, Zaťovič

Francúzsko: Hardy – Manavian, Auvitu, Besch, Hecquefeuille, Janil, Chakiachvili, Dieude-Fauvel – Y. Treille, Meunier, Desrosiers - Fleury, Roussel, T. Da Costa – Bertrand, Raux, S. Treille – Claireaux, Lamperier, Guttig.

8. Lotyšsko 4 0 1 0 3 6:19 2

/počet zápasov, víťazstvá v riadnom čase, víťazstvá v nadstavbe, prehry v nadstavbe, prehry v riadnom čase, skóre, body - prvé štyri tímy do štvrťfinále, posledný opúšťa elitnú kategóriu/